2018 MWEA / WEF Award Winners

The following is a list of 2018 MWEA & WEF Award Winners which were presented at the 93rd Annual Conference at Boyne Mountain. The Awards Program can be viewed here. Nominations for 2019 Awards will be due October 19, 2018.
 
MWEA AWARDS:                                                     WEF AWARDS:
Collection Systems Professional of the Year
Professionalism and excellence in Collection Systems

Lori Lloyd
Fishbeck, Thompson, Carr & Huber
 
Arthur Sidney Bedell
Extraordinary personal service to a WEF member Association


Keith McCormack
Hubbell, Roth & Clark
Dan Wolz Clean Water Award for Environmental Excellence
The highest honor given by the MWEA and awarded to a person of chief prominence in the water environment field

Brian Ross
Genesee County Water & Waste Services

 
 
George W. Burke Jr. Safety Award
Outstanding establishment & maintenance of a safety program in a Wastewater Treatment Plant


Benton Harbor St Joseph WWTP

 
Donald M. Pierce
Outstanding performance in a Municipal facility

Debbie Pellow
Ishpeming Area Wastewater
  William D. Hatfield
Outstanding performance and professionalism of an Operator in a Wastewater Treatment Plant

Brian Ross
Genesee County Water & Waste Services

 
Educational Professional of the Year
Professionalism and promotion of water resource education


Independence Township
Department of Public Works
  Lab Analyst Excellence
Outstanding performance, professionalism and contributions to water quality analysis profession

Wendy Schultz
City of Ann Arbor
Excellence in Service
Extraordinary service to the Association in a non-leadership role
.
Pete Cavagnaro
Johnson Controls

 
 
 
Executive Director
To acknowledge extraordinary personal service to the Association

Dave Connors
Waterworks Systems & Equipment
 
 

Health & Safety Award
Professional excellence & promotion of Health & Safety

Holland WRRF
Large Facility Award



Butman Township
Small Facility Award

 
 
 
Honorary Membership
Exceptional contribution to the Association

Jim King
Retired


Mike Lunn
City of Grand Rapids
 

 

IPP Professional of the Year
Professionalism and excellence of the IPP field

Eric Imbault
Muskegon County Wastewater Management System

 
 

 
James R. Rumsey Award
Best paper given at an MWEA or WEF Conference

Chris Conn
MDEQ


Brian Hannon
Moore & Bruggink


Pete Cavagnaro
Johnson Controls

 
 

 
Kenneth J. Miller Founders' Award
Given by Water for People to honor outstanding volunteer service to international humanitarian effort


Jeff Johnston

 
   
Loring F. Oeming
Professionalism and excellence in an Industrial Facility

Jim Parkhurst
Cintas

 
   
Maintenance Professional of the Year
Professionalism and excellence in Plant Maintenance

Roger DeYoung
Delhi Charter Township

 
   
New Professional of the Year
Dedication to MWEA while relatively new in the field

Erin Szczegielniak
Fishbeck, Thompson, Carr & Huber

 
 
 
Operations Professional of the Year
Professionalism and excellence as a Municipal Operator

Sierra Brown
Infrastructure Alternatives

 
 
 
Outstanding Environmental Consultant
Outstanding dedication to the Environmental Consultant profession & Association

Jack Rafter
Fishbeck, Thompson, Carr & Huber

 
 
 
Outstanding Environmental Engineer
Outstanding dedication to the Environmental Engineering profession & Association

Jerry Thaler
Fishbeck, Thompson, Carr & Huber

 
 
 
Outstanding Vendor Support
Outstanding dedication to profession & Association

Joe Moore
Dubois Cooper & Associates

 
 
 
P.K. Sarda Lab Professional of the Year
Professional and excellence in the Lab Analyst field

Eric Brubaker
City of Flint

 
   
President's Award
Extraordinary contribution to protect, preserve and enhance the water environment

Gary & Linda DeKock
Water for People Committee

 
 
 
Public Utility Management Professional of the Year
Professional excellence and promotion of environment

Joel Davenport
Holland BPW

 
 
 
Regulatory Professional of the Year
Outstanding regulatory role in protecting the water environment

Charles Hill
MDEQ 

 
 
 
Residuals Management Professional of the Year
Professionalism and promotion of Residuals Management

Mark Bowman
Gogebic-Iron Wastewater Treatment Facility

 
 
 
Sustainable Energy 

Benton Harbor St Joseph WWTP
Large Facility

 
 
 
Watershed Management Professional of the Year
Professionalism and promotion of Watershed Management

Greg Kacvinsky
OHM Advisors

 
 
 

WILLARD F. SHEPHARD AWARD WINNERS
Recognized individuals who have completed 20 years of membership in the Association. The individuals listed for this award are well known for their association activities and excellence in performance.

Lester Chapman, Daniel Christian, Robert Czachorski, Scott De Vries, Jeff Dietlin, Donald Fraker, William Hogan, Phil Kline, Mary Long, Jayne Rauch, Pamela Reid, Brian Rubel, Timothy Sikma, Les Therrian, Clark Tibbe, Lisa Wallick, John Willemin